Vaggeryd viešoji biblioteka (Švedija)

Oficiali svetainė: https://bibliotek.vaggeryd.se/

Vagerido (Vaggeryd) rajono savivaldybė – regioninė, joje gyvena 14000 gyventojų. Didžiausiame savivaldybės miestelyje Vageride gyvena 5300 žmonių. Vagerido rajono savivaldybė yra žinoma dėl savo pramonės pajėgumų ir populiaraus Vagerido šūkio: „kur ratai sukasi“.

Vagerido viešoji biblioteka turi 4 darbuotojus ir bibliotekos vadovą, kartu su pagalbiniais ir projektus vykdančiais darbuotojais. Rajono savivaldybė turi 4 bibliotekas, kurios veikia 76 valandas per savaitę. Vagerido biblioteka veikia atviros bibliotekos principu ir yra įsikūrusi miestelio vidurinėje mokykloje. Bibliotekoje taip yra įsikūrusios ir „Makerspace“ dirbtuvės. Ši organizacija yra labai vertinama lankytojų ir yra svarbi Vagerido viešosios bibliotekos organizacijos dalis.

Vaggeryds Kommun

Kultūros paveldas Švedijoje

Švedijos bibliotekų veiklos planuose ir įstatymuose bibliotekos nėra įvardijamos kaip organizacijos, renkančios kultūrnį paveldą arba dirbančios su juo bet kokia kita forma. Nepaisant to, Švedijos bibliotekos stengiasi prisidėti prie šalies kultūrinio paveldo aktualizavimo, nes nori padėti savo šalies kultūriniam paveldui suklestėti. Bibliotekos siekia, kad visų kartų žmonės susiburtų vardan savo asmeninės bei savo bendruomenės praeities ir istorijos pažinimo. Todėl bibliotekos bendradarbiauja su organizacijomis, siekiančiomis rinkti, saugoti ir skleisti kultūros paveldą Švedijos piliečiams.

Vagerido viešoji biblioteka yra dalyvavusi vietos kultūros paveldo projekte, kuris vadinosi „Trollstigar och häxvrål“, o tai reikštų „Trolių takai ir raganų riksmai“. Šio projekto metu buvo renkamos ir pristatomos Švedų liaudies dainos.

Kitas projektas tyrinėjęs kultūros paveldą buvo „Virtuellt världsarv“ (liet. Virtualiojo pasaulio paveldas). Vietiniame muziejuje Geteborge buvo įrengta virtualios realybės įranga, kurios pagalba buvo sekamos virtualios sakmės. Per šią virtualią realybę lankytojai galėjo aplankyti gerai pažįstamas vietas senovėje. Tokioje išgalvotoje aplinkoje buvo galima laisvai judėti bei perkelti įvairius daiktus. Projekto tikslas buvo praplėsti pasaulio kultūros paveldo prieinamumą ir tyrinėti tuos istorijos tarpsnius, su kuriais retas yra susipažinęs.

Nacionaliniai tinklalapiai

Žinomiausia organizacija Švedijoje, renkanti ir sauganti kultūros paveldą internete, yra Švedijos nacionalinė paveldo taryba („Riksantikvarieämbetet“). Šiai organizacijai vadovauja vyriausybė, jos funkcija – patariamoji ir konsultacinė – skirta garantuoti, kad vyriausybiniai reikalavimai kultūros paveldui būtų įvykdomi. Tinklalapis siekia užtikrinti kultūros paveldo išsaugojimą bendruomenėse. Tarp daugelio Švedijos nacionalinės paveldo tarybos užduočių yra ir kultūros paveldo rinkimas ir populiarinimas. Tinklalapyje tam yra skirta paieškos funkcija, leidžianti rasti tiksliai tai, kuo domimasi lankytojai, įskaitant ir turinį pagal raktinę frazę, nuotrauką, pasirinktą temą ar dokumentus. Nuoroda į tinklalapį: https://www.raa.se/

Dalis Švedijos nacionalinės paveldo tarybos turinio buvo perkelta į tinklalapį „Minnen; Nordiska museet“. Vagerido kultūros paveldo asociacija taip pat naudojasi šiuo tinklalapiu. Per „Minnen“ lankytojas gali gauti prieigą prie visos Švedijos istorijos (Minnen švedų kalboje reiškia atmintį). Tinklalapyje daug panašaus turinio ir funkcijų, kaip ir Švedijos nacionalinės paveldo tarybos tinklalapyje. „Minnen“ yra pritaikytas pradedantiesiems informacinių technologijų vartotojams ir leidžia lankytojams pristatyti savo istoriją oficialiam naudojimui. Nuoroda į tinklalapį: https://minnen.se