Dzūkų tarmės puoselėtoja, kraštotyrininkė Adelė Česnulytė-Zienienė

Adelė Česnulytė-Zienienė (g. 1940 03 25) visą savo gyvenimą skyrė lietuvių kalbai mokyti ir kraštotyrai puoselėti. Kilusi iš Mančiagirės kaimo (Marcinkonių parapija, Varėnos r.), mokytoja užrašė daug dzūkiškų dainų, papročių, prisiminimų, gimtosios dzūkų tarmės žodžių, parengė kraštotyrinį darbą „Iš Mančiagirės kaimo istorijos“.

Daug metų dirbo lietuvių kalbos mokytoja Žižmuose, Baltojoje Vokėje (Šalčininkų r.). 1972–1997 m. vadovavo etnografiniams ansambliui. Moksleivius skatino domėtis krašto istorija, rinkti numizmatiką, buities daiktus, užrašyti dainas, papročius. Mokytojos A. Česnulytės-Zienienės iniciatyva 1998 m. kultūros namuose (dabar – Baltosios Vokės pramogų centras) įrengtas kraštotyros muziejus. Muziejuje saugoma daugiau nei 2000 eksponatų. Ekspoziciją sudaro surinkti šio krašto gyventojų buities daiktai, naudoti XIX–XX amžių sandūroje, senosios knygos, ekspedicijos „Mažoji rajono architektūra“ medžiaga, svarbiausių miestelio įvykių aprašymai.

Baltosios Vokės pramogų centro kraštotyros muziejuje. Mindaugo Masaičio nuotraukos

Už savo kraštotyrinę veiklą mokytoja 2010 m. pelnė Kunigaikščio Gedimino vardo 3-iojo laipsnio apdovanojimą.

Kviečiame pasiklausyti lietuvių kalbos mokytojos A. Česnulytės-Zienienės pasakojimo apie atvykimą į Baltąją Vokę ir meilę kraštotyrai. A. Česnulytė-Zienienė važinėjo po Šalčininkų rajoną, rinko kraštotyrinę medžiagą, bendravo su krašto žmonėmis. Mokytoja pasakoja apie savo kraštotyrines veiklas, pateikia įdomių istorijų apie kraštotyros muziejaus eksponatus. Ar žinote, kad žurnalo „Karys“ egzemplioriai buvo paslėpti grūdų maišuose ir slapta buvo nukeliavę net iki Sibiro?

Informaciją parengė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyresnioji bibliografė-kraštotyrininkė Giedrė Saulienė ir vyresnysis multimedijų dizaineris Mindaugas Masaitis, vaizdo įrašą sumontavo edukatorė Irina Jarec.